بسم الله الرحمن الرحیم
نظر به درخواست تعدادی از اعضای محترم سازمان در خصوص رفع ابهام و آشنایی بیشتر اعضا در خصوص کیفیت و نحوه تاسیس تعاونی مسکن، به استحضار همکاران محترم می‌رساند ایده اولیه تشکیل تعاونی سازمان در سال ۱۳۸۹ توسط یکی از اعضای فعلی تعاونی مطرح گردید ولی بنا به بدلایلی در آن زمان این مهم عملی نگردید و با حمایت و موافقت اعضای محترم هیئت مدیره پنجم سرانجام به ثمر رسید.

پس از این در دو مرحله فراخوان توسط سازمان در سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ از اعضایی که سابقه مدیریت و یا فعالیت در زمینه تعاونی مسکن را داشته‌اند دعوت به عمل آمد که به عنوان هیئت موسس اعلام آمادگی نمایند که متاسفانه هیچ یک از مدعوین محترم اعلام آمادگی ننمودند. نهایتا به جهت جلوگیری از اتلاف وقت بیشتر و از دست رفتن فرصتهای مناسب ساخت و ساز، تعدادی از اعضای سازمان شخصا با پذیرش مسئولیت و صرف وقت و تقبل هزینه و با عزم و جدیت تلاش نمودند که نسبت به راه‌اندازی و تاسیس تعاونی مسکن اقدام نمایند.
هیئت موسس پس از فراز و نشیبهای بسیار موفق شد در تاریخ ۱۳۹۱/۰۸/۱۷ تعاونی مسکن اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان قم را رسما تاسیس و به ثبت برساند.
با توجه به محدودیتهای قانون جدید تعاونی‌های مسکن، و صلاحدید هیئت مدیره جهت رعایت حقوق کلیه اعضا مقرر شد عضوگیری تعاونی بر اساس تعریف پروژه‌های مشخص صورت پذیرد، لذا مقرر شد از بین ۸ نفر اعضای هیئت موسس، آقایان مجتبی دلاوری پاریزی و علی قماشچی و محی الدین اسعدی بعنوان اعضای هیئت مدیره و آقای صابر مصورزاده بعنوان بازرس انتخاب شده تانسبت به تکمیل مراحل ثبت شرکت و تعریف پروژه و سپس عضوگیری تعاونی اقدام نمایند. هیئت مدیره نیز آقای محی الدین اسعدی را بعنوان مدیر عامل انتخاب کرده و مراحل ثبت شرکت نیز به انجام رسید.